WSPIERAMY

EKO
NGO

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W JEZIORANACH

Wyjątkowy wernisaż nad jeziorem Ukiel

WYJĄTKOWE SERCE
Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie znani są ze swoich licznych talentów. W olsztyńskim Kapitanacie odbyła się kolejna edycja wernisażu prac młodych artystów, ich rodziców i nauczycieli.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Na wernisażu prac uczniów, nauczycieli, pracowników, rodziców i przyjaciół Zespołu Placówek Edukacyjnych nie sposób nie zauważyć pewnej prawidłowości związanej z liczbą, bo to 20 prac licytowanych, kwota startowa 20 złotych… Dlaczego ta dwudziestka tak wokół nas krąży?

Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie: Dlatego że akurat właśnie mija 20 lat od momentu powstania Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie i również Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. Te losy tych dwóch organizacji się przeplatają ze sobą, wspierają i wiele wspólnych inicjatyw przez te 20 lat udało nam się zrobić.

Wernisaż, na którym jesteśmy, również jest taką inicjatywą, która podczas tych dwudziestu lat powstała. Która to już edycja?

To jest czwarta edycja, troszeczkę pandemia nam zatrzymała, bo pewnie byłaby szósta, albo siódma nawet, natomiast to nieważne, że coś zatrzymuje, ważne, że dzisiaj się spotykamy w przecudownych nastrojach, wiemy o dobrym celu i chcemy jeszcze kilka fajnych rzeczy zrobić.

Ważnym elementem tego wernisażu jest licytacja. Jakie cele udało się zrealizować dzięki hojności kupujących?

Anna Wangin-Dmyterko, organizatorka wernisażu, nauczycielka w ZPE w Olsztynie: Ja może wrócę wspomnieniami do czasów przed pandemią, kiedy w 2019 roku odbył się dokładnie w tym samym miejscu we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Olsztynie, trzeci wernisaż wtedy to był. Cel główny, na jaki zbieraliśmy wówczas środki, był to wyjazd uczniów Zespołu Placówek Edukacyjnych do teatru. Im więcej pieniążków, tym więcej osób mogło pojechać właśnie na sztukę „Romeo i Julia” w Teatrze Buffo i wtedy rzeczywiście udało się zorganizować wyjazd dla 56 uczniów szkoły, cel został zrealizowany w październiku, wernisaż był wtedy w czerwcu.

Wystawy organizowane przez Zespół Placówek Edukacyjnych docierają w różne miejsca, bo na przykład do Biblioteki Uniwersyteckiej, do olsztyńskich galerii, też tutaj, do olsztyńskiego Kapitanatu. Czy to też jest taka dobra forma oswojenia ludzi, zapoznania ludzi z działalnością uczniów, działalnością osób niepełnosprawnych?

Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE w Olsztynie: Tak naprawdę chcemy pokazać, że każdy, absolutnie każdy może robić rzeczy wyjątkowe, do tego jest oczywiście potrzebnych kilka elementów, dobra szkoła, która dba o wszechstronny rozwój, a w szczególności o rozwój talentów, to jest pasja, zarówno nauczycieli, ale również rozbudzenie chęci działania wśród uczniów, to jest jedna z takich ważniejszych wartości.

Dziękuję za rozmowę.