WSPIERAMY

EKO
NGO

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W JEZIORANACH

Rok w gminie Rozogi

Gmina Rozogi
Gmina Rozogi w trudnym roku 2020 radzi sobie dobrze – mimo pandemii, która w istotny sposób zmieniła życie społeczne i gospodarcze, w gminie prowadzone są zaplanowane na ten rok inwestycje.

Ewa Pelikant-Grodzka, Telewizja Kopernik: Nie sposób nie zacząć od tej rzeczy najtrudniejszej, o której mówią właściwie wszyscy, czyli od pandemii – w jaki sposób ta trudna sytuacja wpłynęła zarówno na władze gminy, jak i społeczność gminy Rozogi?

Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi: Pandemia COVID-19 istotnie zmieniła życie społeczne, życie ludzi, mieszkańców w naszej gminie. Przede wszystkim wprowadziła na początku ograniczenia w przemieszczaniu się, w możliwości korzystania ze sklepów czy kościołów. Faktem jest, że na jesieni mamy powtórzoną taką samą sytuację, jednak te ograniczenia, które zostały wówczas wprowadzone, spowodowały też utrudnienia korzystania z różnych instytucji publicznych, między innymi instytucji samorządowych, jak Urząd Gminy, GOPS, Zakład Gospodarki Komunalnej i szkoły. Jednak to, iż Urząd Gminy w ubiegłym roku został zmodernizowany pod względem infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury komputerowej, to umożliwia korzystanie z zasobów gminy i załatwiania spraw przez Internet.

Co się działo w tych małych społecznościach? Czy ci ludzie mieli możliwość realizowania tych wszystkich swoich zamierzeń, inwestycyjnych również?

Takim najważniejszym sposobem realizacji tych zamierzeń, pomysłów, planów społeczności lokalnych, wioskowych jest fundusz sołecki, gdzie mieszkańcy sami decydują o tym, na co przeznaczać mogą środki z tego funduszu i to oni decydują, co zostanie zrobione z tego funduszu, a przeznaczają na bardzo wiele różnych rzeczy – taka rzecz bardzo typowa, ale niezmiernie ważna, to jest na poprawę stanu dróg, które są położone w danym sołectwie, ale też na place zabaw, czy takie miejsca spotkań, rekreacji.

Przejdźmy może do inwestycji gminnych, które zaplanowaliście sobie na ten rok. Czy udało się przeprowadzić je wszystkie, czy udało się cały ten plan zrealizować?

Widać, że wszystko to, co zostało zaplanowane, zostanie zrealizowane. Taką największą inwestycją, o której myślę, że warto powiedzieć, jest przebudowa drogi w Klonie. Była to wspólna inwestycja z powiatem, też wspólnie z powiatem występowaliśmy o dofinansowanie, uzyskaliśmy to dofinansowanie. Odcinek o długości 1,5 km kosztował w sumie gminę, jak i powiat ponad 4,2 mln złotych, jednak dzięki temu udało się zrealizować tę inwestycję. Jest to o tyle ważna inwestycja, ponieważ jest to droga powiatowa, która łączy Rozogi z Wielbarkiem. Inną ważną inwestycją jest założenie trzech instalacji fotowoltaicznych w szkołach podstawowych w Rozogach, w Dąbrowach i w Klonie. Są to na tyle duże inwestycje, że praktycznie powinny wyczerpać zapotrzebowanie w prąd, w energie elektryczną dla tych trzech placówek. No i ta inwestycja wpisuje się w ten tak zwany zielony ład. Inną istotną i ważną inwestycją była inwestycja termomodernizacyjna. Przede wszystkim chciałbym wymienić budynek dawnego przedszkola, jak i też budynek Urzędu Gminy, gdzie zostało wymienione ogrzewanie, założone ogrzewanie na pellet, wymieniono cała instalację grzewczą zarówno w jednym budynku, jak i w drugim budynku, założono w tych budynkach również instalacje fotowoltaiczne, docieplono budynek przedszkola. To były te trzy największe inwestycje, bo jeżeli przebudowa drogi w Klonie kosztowała ponad 4 mln złotych, termomodernizacja tych dwóch budynków około 2,3 mln złotych i instalacje fotowoltaiczne około 800 tys. złotych, więc jak na gminę Rozogi są to duże inwestycje. Niezależnie od tego były jeszcze inne, drobniejsze, czy mniejsze inwestycje, może wspomnę o przebudowie drogi łączącej miejscowość Księży Lasek z miejscowością Klon – udało się wyremontować tam cześć odcinka, myślę że w przyszłym roku będziemy kontynuować remont tej drogi. Pod względem inwestycyjnym ten rok można uznać za udany.

Dziękuję za rozmowę.