WSPIERAMY

EKO
NGO

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W JEZIORANACH

Napoleoński Lidzbark

LIDZBARK WARMIŃSKI
To nowe otwarcie w historii miasta i szansa na rozszerzenie oferty turystycznej. Lidzbark Warmiński przystąpił do Europejskiej Sieci Miast Napoleońskich.

Europejska Federacja Miast Napoleońskich zrzesza 60 miast w 12 krajach Europy, które są związane z napoleońską historią. „Napoleon to postać, która znana jest w całej Europie i nadal wywołuje duże zainteresowanie. Dlatego daje możliwość przyciągania nowych turystów” - przekonuje Charles Bonaparte, prezydent Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich.

Przynależność do sieci to także szansa na międzynarodowe wsparcie. „Szlak napoleoński jest też wpisany do dziedzictwa europejskiego, czyli możemy pozyskiwać dodatkowe środki, a także wsparcie ze strony Federacji. Mam nadzieję, że dzięki wejściu w jej struktury będziemy mogli rozwijać turystykę” - mówi burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski. Przynależność do Federacji daje szansę na promocję Lidzbarka na arenie europejskiej i światowej, co może już wkrótce mieć przełożenie na wzrost zainteresowania miastem wśród turystów spoza granic Polski.

A co dokładnie łączy Lidzbark z Napoleonem? „Lidzbark zawsze będzie miastem Kopernika i miastem Napoleona, który stoczył tu wprawdzie jedną bitwę, ale ważną, która wpłynęła na losy całej kampanii, w wyniku której powstało Księstwo Warszawskie” - podkreśla prof. Krzysztof Ostrowski z Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej. Mowa zaś o Bitwie pod Heilsbergiem – największej bitwie francuskiego wodza na terytorium obecnej Polski. Od 12 lat w Lidzbarku organizowana jest jej rekonstrukcja, dzięki czemu pamięć o Napoleonie jest tu ciągle żywa.