WSPIERAMY

EKO
NGO

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W JEZIORANACH

Diagnoza uzależnień

MZPiTU W OLSZTYNIE
Diagnoza dotycząca uzależnień mieszkańców Olsztyna to badanie, które na najbliższych kilka lat wyznaczy kierunki działań profilaktycznych

Badanie przeprowadzone w Olsztynie na zlecenie Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień objęło ośmiuset mieszkańców miasta.  Celem najnowszej diagnozy było wychwycenie trendów, postaw i opinii mieszkańców dotyczących tematyki uzależnień. Raport wykazał, że mieszkańcy korzystają ze wsparcia specjalistów Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień.  Doceniona została praca związana z terapią uzależnień, ale również pomoc skierowana do osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Zdaniem mieszkańców jest to jeden z najpoważniejszych problemów społecznych. „Mieszkańcy Olsztyna widzą wyraźnie powiązanie tego problemu, czyli duże ilości spożywanego alkoholu, nadużywanie alkoholu przez niektórych mieszkańców i występowania tych problemów związanych z przemocą w rodzinie” - mówi Błażej Gawroński, dyrektor MZPiTU.

Raport wykazał również, że badani zauważają problem związany z nadużywaniem leków uspokajających i nasennych. Obok alkoholu, narkotyków i dopalaczy jest to kolejne niepokojące zjawisko, tym bardziej, że po leki coraz częściej sięga młodzież. „Problem leków nie jest zauważony i to jest teraz nasz kierunek nagłaśniania tego, mówienia o tym, żeby dorośli, rodzice większą uwagę zwracali na to, kiedy kupują sami leki, co z tymi lekami się dzieje” - zapowiada Błażej Gawroński.