WSPIERAMY

EKO
NGO

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W JEZIORANACH

O funduszach europejskich dla rybactwa

ARiMR
732 miliony euro – to kwota, jaką zapisano w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027. Jak skorzystać z pomocy?

Blisko 732 miliony euro – właśnie tyle wynosi wsparcie z programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027. O tym, jak skorzystać z pomocy, mówili przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podczas szkolenia w Orzyszu. „Agencja jest instytucją zarządzającą, pośredniczącą, więc będzie dokonywać weryfikacji wniosków, opowiada za cały mechanizm składania wniosków, nowe zasady, generator wniosków, czyli wnioski online, nie w papierze, więc jest to bardzo cenne spotkanie, na które wszyscy czekaliśmy” – podkreśla Dariusz Kizling, wiceprezes Lokalnej Grupy Rybackiej „Mazury”, jeden z organizatorów szkolenia.

Fundusze Europejskie dla Rybactwa to kontynuacja Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020. „Tak jak w poprzednim programie, z funduszu mogą korzystać podmioty, które prowadzą działalność w zakresie rybołówstwa morskiego, rybactwa śródlądowego, akwakultury. Mogą korzystać z programu także rybackie Lokalne Grupy Działania, instytuty naukowe, badawcze, uczelnie, szkoły, które kształcą w kierunku rybactwa, a także administracja, czy organizacje rybackie” – wyjaśnia Monika Wojeńska, naczelnik wydziału ds. rybactwa w Biurze Wsparcia Inwestycyjnego Warmińsko-Mazurskiego Oddziału ARiMR.

Szkolenie poświęcone było dofinansowaniom z dwóch działań Priorytetu 1: Wspieranie zrównoważonego rybołówstwa oraz odbudowy i ochrony żywych zasobów wodnych. Wybrane obszary to Inwestycje w portach oraz Dywersyfikacja działalności rybackiej. Przedstawiciele agencji przybliżyli też sposób składania wniosków za pomocą systemu teleinformatycznego oraz zasady wybierania projektów i ich rozliczania. „Naszym zadaniem jest dbałość o to, aby te środki były wydatkowane w sposób racjonalny i właściwy.

To zadanie zostało przekierowane na naszych beneficjentów, dlatego że to oni się z tych środków rozliczają. Zależy nam na tym, żeby też środki były rozliczane prawidłowo, ale też, żeby to beneficjenci czuli, że realizują swoje, zaplanowane przez siebie operacje” – podkreśla Natalia Remfeld, główny specjalista wydziału ds. rybactwa w Biurze Wsparcia Inwestycyjnego Warmińsko-Mazurskiego Oddziału ARiMR.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw rybackich, m.in. pan Mirosław Tymoszczuk, prezes gospodarstwa rybackiego „Szwaderki”, który dzięki środkom unijnym przeprowadził w swoim gospodarstwie szereg zmian. „Bez postępu, bez innowacji nie ma rozwoju. Ja realizując tego typu przedsięwzięcia swoje gospodarstwo unowocześniłem, wprowadziłem innowacje w różnych kierunkach, a te kierunki to przede wszystkim akwakultura, ochrona środowiska i przetwórstwo” – mówi Mirosław Tymoszczuk.

Organizatorami szkolenia byli: Związek Producentów Ryb, Lokalna Grupa Rybacka „Mazury” oraz Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.